Actualiteit

Commentaar

In september 2026 hebben 2.853 werknemers (+14% t.o.v. september 2025) van 411 failliet verklaarde ondernemingen met personeel (-3% t.o.v. september 2025) hun baan verloren.

Meest opmerkelijke faillissementen - September 2026

Onderneming

Sector

Maatschappelijke zetel

Banenverlies

IKANBI BELGIUM

ADMINISTRATIEVE EN ONDERSTEUNENDE DIENSTEN

Luik

319

TRICO BELGIUM

INDUSTRIE

Luxemburg

211

LA RESIDENCE L' ELYSEE

MENSELIJKE GEZONDHEIDSZORG EN MAATSCHAPPELIJKE DIENSTVERLENING

Henegouwen

62

AGENCE LOCALE POUR L'EMPLOI DE ENG (139)

ADMINISTRATIEVE EN ONDERSTEUNENDE DIENSTEN

Luik

61

ITELEC (CHAUMONT-GISTOUX)

BOUWNIJVERHEID

Waals-Brabant

48

DELVANO (HARELBEKE)

INDUSTRIE

West-Vlaanderen

47

GOLDEN STAR (TOURNAI) (017)

VERSCHAFFEN VAN ACCOMMODATIE EN MAALTIJDEN

Henegouwen

38

MM LOGISTIC (083)

VERVOER EN OPSLAG

Waals-Brabant

38

HABYDAL TRANSPORT

VERVOER EN OPSLAG

Henegouwen

35

LJ LOGISTICS

VERVOER EN OPSLAG

Vlaams-Brabant

34

Bronnen: Databanken RSZ, KBO, Belgisch Staatsblad

65% van de failliet verklaarde ondernemingen in september 2026 had 1 tot 4 werknemers in dienst.

De sector van het verschaffen van accommodatie en maaltijden (116 faillissementen en 749 verloren banen) werd het sterkst getroffen door het banenverlies, gevolgd door de sector van de administratieve en ondersteunende diensten (23 faillissementen en 502 verloren banen) en de sector van het vervoer en opslag (48 faillissementen en 379 verloren banen).

Vlaanderen telt 219 faillissementen en 1.150 verloren banen in september 2026. In Wallonië gingen 96 ondernemingen failliet waarbij 1.281 mensen hun job verloren. In Brussel telden we 96 faillissementen en 422 verloren banen.

In het Vlaams gewest is de provincie Vlaams-Brabant met 335 verloren banen het sterkst getroffen. In het Waals gewest telt de provincie Luik met 522 verloren banen het grootste banenverlies ten gevolge van een faillissement.

 

Tabellen

Banenverlies
09/2026
Bedrijfsgrootte Aantal Percentage
1 tot 4 werknemers  511 17,9%
5 tot 9 werknemers  488 17,1%
10 tot 19 werknemers  690 24,2%
20 tot 49 werknemers  511 17,9%
50 tot 99 werknemers  123 4,3%
meer dan 100 werknemers 530 18,6%
Totaal 2.853 100,0%

 

 

Faillissementen (*)  
09/2026
Bedrijfsgrootte Aantal Percentage
1 tot 4 werknemers  266 64,7%
5 tot 9 werknemers  72 17,5%
10 tot 19 werknemers  52 12,7%
20 tot 49 werknemers  17 4,1%
50 tot 99 werknemers  2 0,5%
meer dan 100 werknemers 2 0,5%
Totaal 411 100,0%

 

 

(*) enkel de ondernemingen met personeel worden hier geteld

 

Banenverlies
09/2026
Sector Aantal Percentage
Landbouw, bosbouw en visserij 18 0,6%
Winning van delfstoffen 0 0,0%
Industrie 333 11,7%
Productie en distributie van elektriciteit, gas, stoom en gekoelde lucht 0 0,0%
Distributie van water; afval- en afvalwaterbeheer en sanering 0 0,0%
Bouwnijverheid 342 12,0%
Groot- en detailhandel 274 9,6%
Vervoer en opslag 379 13,3%
Verschaffen van accommodatie en maaltijden 749 26,3%
Activiteiten van uitgeverijen, omroepactiviteiten en productie en distributie van inhoud 2 0,1%
Telecommunicatie, computerprogrammering, consultancy, informatica-infrastructuur en andere activiteiten op het gebied van informatiediensten 18 0,6%
Financiële activiteiten en verzekeringen 0 0,0%
Exploitatie van en handel in onroerend goed 12 0,4%
Wetenschappelijke en technische activiteiten en overige specialistische zakelijke dienstverlening 41 1,4%
Administratieve en ondersteunende diensten 502 17,6%
Openbaar bestuur en defensie; verplichte sociale verzekeringen 0 0,0%
Onderwijs 4 0,1%
Menselijke gezondheidszorg en maatschappelijke dienstverlening 93 3,3%
Kunst, sport en recreatie 4 0,1%
Overige diensten 82 2,9%
Activiteiten van huishoudens als werkgever en niet-gedifferentieerde productie van goederen en diensten door huishoudens voor eigen gebruik 0 0,0%
Activiteiten van extraterritoriale organisaties en instanties 0 0,0%
Andere 0 0,0%
Totaal 2.853 100,0%

 

 

Faillissementen (*)  

 

Faillissementen (*)
09/2026
Sector Aantal Percentage
Landbouw, bosbouw en visserij 5 1,2%
Winning van delfstoffen 0 0,0%
Industrie 17 4,1%
Productie en distributie van elektriciteit, gas, stoom en gekoelde lucht 0 0,0%
Distributie van water; afval- en afvalwaterbeheer en sanering 0 0,0%
Bouwnijverheid 75 18,2%
Groot- en detailhandel 65 15,8%
Vervoer en opslag 48 11,7%
Verschaffen van accommodatie en maaltijden 116 28,2%
Activiteiten van uitgeverijen, omroepactiviteiten en productie en distributie van inhoud 1 0,2%
Telecommunicatie, computerprogrammering, consultancy, informatica-infrastructuur en andere activiteiten op het gebied van informatiediensten 7 1,7%
Financiële activiteiten en verzekeringen 0 0,0%
Exploitatie van en handel in onroerend goed 5 1,2%
Wetenschappelijke en technische activiteiten en overige specialistische zakelijke dienstverlening 14 3,4%
Administratieve en ondersteunende diensten 23 5,6%
Openbaar bestuur en defensie; verplichte sociale verzekeringen 0 0,0%
Onderwijs 3 0,7%
Menselijke gezondheidszorg en maatschappelijke dienstverlening 5 1,2%
Kunst, sport en recreatie 2 0,5%
Overige diensten 25 6,1%
Activiteiten van huishoudens als werkgever en niet-gedifferentieerde productie van goederen en diensten door huishoudens voor eigen gebruik 0 0,0%
Activiteiten van extraterritoriale organisaties en instanties 0 0,0%
Andere 0 0,0%
Totaal 411 100,0%

 

(*) enkel de ondernemingen met personeel worden hier geteld

 

 

 

 

Banenverlies
09/2026
Gewest Aantal Percentage
Brussel 422 14,8%
Vlaanderen 1.150 40,3%
Wallonië 1.281 44,9%
Totaal 2.853 100,0%

 

Faillissementen (*)
09/2026
Gewest Aantal Percentage
Brussel 96 23,4%
Vlaanderen 219 53,3%
Wallonië 96 23,4%
Totaal 411 100,0%

 

 

(*) enkel de ondernemingen met personeel worden hier geteld

 

Banenverlies
09/2026
Provincie Aantal Percentage
Antwerpen 286 10,0%
Brussel 422 14,8%
Henegouwen 356 12,5%
Limburg 84 2,9%
Luik 522 18,3%
Luxemburg 211 7,4%
Namen 32 1,1%
Oost-Vlaanderen 244 8,6%
Vlaams-Brabant 335 11,7%
Waals-Brabant 160 5,6%
West-Vlaanderen 201 7,0%
Totaal 2.853 100,0%

 

Faillissementen (*)
09/2026
Provincie Aantal Percentage
Antwerpen 61 14,8%
Brussel 96 23,4%
Henegouwen 40 9,7%
Limburg 22 5,4%
Luik 35 8,5%
Luxemburg 1 0,2%
Namen 5 1,2%
Oost-Vlaanderen 38 9,2%
Vlaams-Brabant 70 17,0%
Waals-Brabant 15 3,6%
West-Vlaanderen 28 6,8%
Totaal 411 100,0%

 

(*) enkel de ondernemingen met personeel worden hier geteld